Babské rady Lékařské diagnózy Éčka Lékařský slovník

Vyhledat v babských radách


Výsledky vyhledávání

Problém: Čaj na podporu kojení

Rada: na tvorbu mléka je dobrý čaj -1díl heřmánku, půl lžičky kmínu a půl lžičky fenyklu

Problém: Čaj na průjem

Rada: Uvařte si 2 dl hodně tmavého čaje, do něj zamíchejte 1/4 lžičky soli. Není to dobré, ale je to účinné. Při průjmu pijte heřmánkový čaj. Tato bylina působí pozitivně proti křečím, a navíc zmírní kontrakce v zažívacím traktu. Spolkněte trochu sypkého černého čaje a po chvilce zapijte vodou. Průjem spolehlivě zastavíte snězením několika sušených borůvek.

Problém: Čaj na snížení cukru v krvi

Rada: Špetka čajové směsi se vhodí do sklenky chladné vody a povaří se 3 minuty. Pijeme teplé 3 krát denně: dopoledne místo svačiny, odpoledne mezi obědem a večeří, na noc. Suroviny: jeden díl listů borůvek, 1 díl zlatobýlu a 1 díl fazolových lusků.

Problém: Čaj na spaní

Rada: 30 g chmelových květů,30 g květů bezu černého,30 g květů prvosenky,50 g zeleného ovsa,vše smícháme ,spaříme čtvrt l vroucí vody,necháme luhovat a pak před spaním pijeme.

Problém: Čaj na suchý kašel

Rada: Divizna, sléz list i květ, prvosenka, violka vonná, majoránka, tymián. Čaj pijeme při akutních potížích zvláště v noci, pokud nemůžeme spát slazený medem

Problém: Čaj na uklidnění

Rada: Jestliže jsme neklidní, je dobrá tato směs bylin. 40 g bezu, 25 g bedrníku, 25 g krvavěnky, 25 g routy vonné, 25 g kořene andělíky. Byliny smícháme a zalijeme horkou vodou, na 1/4 l vody na 2 lžičky směsi, po 10 minutách scedíme a pijeme 1 šálek denně.

Problém: Čaj na vyčerpanost po infekčních chorobách

Rada: 1/4 l studené vody zalijte 1 čajovou lžičku rozmarny lékařské či levandule lékařské a přiveďte k varu. Pijte 1 šálek ráno a v poledne.

Problém: Čaj na vysoký tlak

Rada: 1 polévková lžíce uvedené směsi se přelije 1 šálkem vařící vody a nechá se 10 min vyluhovat, dvakrát denně vypijeme 1 šálek této čajové směsi. Suroviny: 20g listů pomerančovníku a květů heřmánku pravého, 10g květů levandule lékařské, 10g rozmarýnu lékařského a 20g kořenů kozlíku lékařského

Problém: Čaj na zánět močových cest

Rada: Připravte si vlastní urologický čaj z 25 g medvědice lékařské, 25 g pýru plazivého a 25 g řebříčku obecného. 3 lžíce směsi přelijte litrem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Každé 2 hodiny pijte jeden sálek teplého čaje.

Problém: Čaj na zapomětlivost

Rada: Často si na ni stěžujeme, protože někdy prostě vynechá. Důvody mohou být různé. Můžete si pomoci čajem proti zapomnětlivosti. Jeho příprava je jednoduchá. Hrst čerstvých květů brutnáku přelijte čtvrtlitrem vroucí vody a nechte deset minut louhovat. No, a potom už pomaličku pijte, nejlépe každou hodinu jeden doušek.

Problém: Čaj pro lesk hnědých vlasů

Rada: Barvu hnědých vlasů skvěle oživíte, když je opláchnete silným, černým čajem.

Problém: Čaj pro očistnou kůru

Rada: Smícháme stejný díl čekanky, máty a pampelišky, zalijeme vroucí vodou a 15 min. louhovat

Problém: Čaj pro posílení imunity

Rada: 2 pl echinacey, zalijeme 1 sklenicí vařící vody, 15 minut vaříme ještě na vodní lázni, necháme zchladnout na teplotu vhodnou pro pití, přecedíme, bereme po 1 pl před jídlem 3x denně. Držet v ledničce.

Problém: Čaj pro voňavé nohy

Rada: Louhujte dva sáčky čaje v půl litru vody po dobu 15min. Výluh zřeďte 2l vody a na 30min ponořte.

Problém: Čaj proti lupům

Rada: Čajové tonikum - uvařte si silný čaj. Jedna polévková lžíce na 250 ml. Vychladlým tonikem potírejte večer pokožku hlavy.

Problém: Čaj proti nachlazení

Rada: 30 g květů černého bezu,30 g listů podbělu a 20 g květů divizny smícháme,zalijeme vroucí vodou,luhujeme ,scedíme a pak pijeme asi 5 šálků denně.

Problém: Čaj při prochladnutí

Rada: Keďže sa občas stane, že človek prechladne a nie je to také akútne, že by bolo treba vyhľadať lekára, tak je možné si pomôcť čajom pri prechladnutí - je to v skutočnosti obyčajný medovkový čaj (dávam prednosť sušenej medovke ako kupovanej v nálevových sáčkoch, ale aj tú je možné použiť). Treba si pripraviť aspoň liter medovkového čaju a pridať doň 2 celé kolieska citrónu a polievkovú lyžicu medu (med treba pridať až potom, čo sú vybrané bylinky a čaj nie je príliš horúci, lebo by med stratil účinok). Stačí vypiť takto 1 liter denne a po 2 dňoch ste opäť fit :D A ešte jeden čaj je na to dobrý - cibuľový. V malom hrnci dáme uvariť vodu s polovicou cibule (prípadne malú aj celú, len prekrojenú na polovicu). Takisto nechať ochladnúť a pridať med. Nie je to až tak veľmi chutné, ale tiež stačí vypiť 2-3 hrnčeky a prechladnutie je preč.

Problém: Čaj rooiboos

Rada: velmi účinný proti alergiím, ekzémum, stresu, nespavosti, depresim, bolestem hlavy Je účnný proti zánětům krku a dásní, vráskám, senné rýmě, zklidňuje akné Prevence rakoviny žaludku, střev a plic, jako prevence zubního kazu , zpevňuje sklovinu pomáhá při odstraňování žaludečních potíží,( nevolnost, pálení žáhy, žalud. vředy, zácpa) Zlepšuje kvalitu a lesk vlasů, nehtů a stav pleti Je to nekalorický nápoj, vhodný při odtučňovací kůře Působením oxidační látky, obsažené v čaji, se nabourává účinek volných radikálů, které způsobuji proces stárnutí Zvyšuje sexuální výkonnost (zdravý sexuální život) Čaj z rooibosu: 1 káv. lžičku na 1,5 l, neche louhovat 5 min. Můžeme popíjet celý den

Problém: Čaj se solí na průjem

Rada: Proti průjmu a křečím v břiše, které umějí pořádně potrápit, mám starý jednoduchý recept. Uvaříme si 2 dl hodně tmavého čaje (ne ovocný), do něj zamícháme půl lžičky soli. Moc dobré to není, ale zaručeně to pomůže.

Problém: Čaj se solí proti průjmu

Rada: Proti průjmu a křečím v břiše, které umějí pořádně potrápit je jednoduchý recept. Uvaříme si 2 dl hodně tmavého čaje (ne ovocný), do něj zamícháme půl lžičky soli (možná stačí i čtvrt). Moc dobré to není, ale zaručeně to pomůže.
Celkem záznamů 2458